Novinky v jízdním řádu 2012/2013 v mezinárodní dopravě

Příprava jízdního řádu 2012/2013, který začne platit od 9. prosince letošního roku, již dostává zřetelné obrysy. Byly dojednány trasy většiny mezistátních spojů, kde dojde k největším změnám v Eurotaktu na jihovýchod Evropy a ve spojení do Bavorska. V pokročilé přípravě jsou také jízdní řády vnitrostátních dálkových spojů podle objednávky ministerstva dopravy a regionální doprava se připravuje na základě požadavků krajských objednavatelů.

Nové vlaky do Vídně a Budapešti

V mezinárodní dopravě souvisí nejvíce změn v jízdním řádu s rozšířením Eurotaktu ve směru do Rakouska, na Slovensko a do Maďarska, kde přibudou dva nové vlaky EuroCity. EC Johann Gregor Mendel pojede ráno z Vídně do Prahy a večer se bude vracet zpět do Vídně. EC Petrov bude vyjíždět ráno z Brna do Budapešti a večer pojede zpět do Brna.

Ke změně dojde u vlaku EC 378 Carl Maria von Weber, který nově pojede z Bratislavy místo z Vídně, a změní se také cílová stanice vlaku EC 177 Johannes Brams, který bude z Břeclavi směřovat do Bratislavy místo do Vídně. U dalších spojů z Prahy směrem do Vídně, Bratislavy, Budapešti a Bělehradu nedochází k zásadním změnám.

Častěji také z Ostravy do Varšavy

Ke stávajícím vlakům EuroCity Polonia, Sobieski a Praha jedoucích z Ostravy do Varšavy přibudou další dva spoje. V trase dosavadního vlaku EC Moravia (Budapest – Bratislava – Břeclav – Ostrava – Bohumín) pojede nový vlak EC Varsovia, jehož trasa bude prodloužena až do Varšavy. Stejně bude prodloužen dosavadní vlak EC Rastislav, který bude přejmenován na EC Comenius a pojede v trase Břeclav – Přerov – Ostrava – Bohumín – Warzsawa.

Zavedení dvou nových vlaků EuroCity do Varšavy posune časovou polohu vlaku EC Praha, který nově pojede z Prahy do Varšavy o hodinu později a v opačném směru bude přijíždět do Prahy o hodinu dříve. Vlaky EC Polonia (Warzsawa – Ostrava – Břeclav – Wien – Villach) a EC Sobieski (Warzsawa – Ostrava – Břeclav – Wien) budou zachovány v nezměněné podobě.

Z Prahy do Mnichova již 4x denně

Další větší změny v novém jízdním řádu se budou týkat vlaků směřujících z Prahy přes Plzeň do Bavorska. Současný počet vlaků a jejich časové polohy zůstanou zachovány, ale nově pojedou všechny spoje přímo do stanice München Hbf. Tam budou přesměrovány dosavadní dva páry vlaků z trasy Praha – Nürnberg. Cestující z České republiky do Norimberku budou moci využít přípoje ve stanici Schwandorf anebo spojení s přestupem v Chebu.

U spojů Praha – Berlin – severní Německo a z Prahy přes Žilinu na Slovensko nejsou plánovány žádné zásadní změny.

 
Zdroj: České dráhy

Příspěvek byl publikován v rubrice Jízdní řády se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.